Masaż japoński Shiatsu – przede wszystkim balans

Shiatsu” z japońskiego znaczy „naciskać kciukami”. W masażu Shiatsu chodzi bowiem o precyzyjny ucisk 12 szlaków energetycznych (punktów akupresurowych) na ciele człowieka. Każdy z nich ma swoją własną energię i ważne, by jej poziom się nie zmieniał. Wśród założeń masażu Shiatsu istnieje teoria, że to nagromadzenie energii w jednym punkcie, powodującym jej deficyt w drugim, przekłada się na schorzenia, na które skarżą się pacjenci. Cały zabieg to prawdziwy rytuał, którego celem jest osiągnięcie harmonii i równowagi – zgodnie z filozofią sił Jin i Jang. Co ciekawe, korzysta na tym nie tylko pacjent. Przeprowadzanie masażu Shiatsu jest dla masażysty dążeniem do rozwoju osobistego. Masując, reaguje na sygnały wysyłane przez ciało pacjenta, stara się pracować z jego naturalną energią. Czy popularność Shiatsu nie wynika czasem z tego, że potrzebujemy na co dzień odrobiny takiej magii?

Jak wygląda rytuał Shiatsu?

Jak masaż japoński, a do tego masaż relaksacyjny, to aromaterapia. Wchodząc do pomieszczenia, w którym odbędzie się rytuał, można poczuć kojący, pobudzający zmysły orientalny zapach. Oprócz rozluźnienia ciała chodzi przecież o uczucie relaksu, które wspomaga odpowiednio dobrany aromat. Na wstępie pacjent otrzymuje jednorazową bieliznę – podczas zabiegu masowane jest całe ciało z wyjątkiem miejsc intymnych. Pozostaje w ubraniu wyłącznie wtedy, gdy zdecydował się na masaż twarzy. Często wybieranym wariantem jest masaż oczu Shiatsu – to właśnie w zewnętrznych kącikach oczu znajduje się jeden z ważniejszych punktów energetycznych w ciele, dlatego delikatne uciskanie ich bardzo szybko wywołuje poczucie kompletnego odprężenia.

Masaż Shiatsu całego ciała odbywa się na materacu lub macie, leżących na podłodze. Co ciekawe, masażysta klęczy przy pacjencie, by znajdować się z nim na jednym poziomie – chodzi o to, by podczas rytuału nie wykorzystywał siły dłoni, łokci czy kolan, a ciężar własnego ciała. Poza rozmasowywaniem spiętych mięśni wykonuje też rozciąganie kręgosłupa, rąk i nóg oraz zginanie ich. Nie musisz się jednak niczego obawiać – masaż Shiatsu nie jest bolesny – w końcu jego celem jest oczyszczenie punktów energetycznych i wywołanie odprężenia. Masażysta wykonuje wprawdzie dość zdecydowane ruchy, ale są one delikatne i przyjemne. Cały rytuał trwa około 60 minut, ale po jego zakończeniu pacjent odpoczywa jeszcze kwadrans na macie.

Masaże Shiatsu – dla kogo są polecane?

Masaże, nie tylko te wywodzące się z Kraju Kwitnącej Wiśni, to zabiegi, które stosuje się zarówno profilaktycznie, jak i na dokuczające już dolegliwości. Masaż Shiatsu polecany jest pacjentom skarżącym się na bóle różnego pochodzenia. Osoby cierpiące na bóle głowy, w tym migreny, bóle kręgosłupa czy inne nerwobóle zdecydowanie powinny wypróbować ten zabieg. Często dolegliwości są powodowane przez permanentny przykurcz mięśni w szyi lub przedramionach – podczas masażu Shiatsu są one rozluźniane, dzięki czemu dolegliwości ustępują. Uregulowane zostaje także funkcjonowanie układu nerwowego, co może pomóc w walce depresją czy bezsennością. Ponadto powinieneś zainteresować się tematem, jeśli odczuwasz zmęczenie, senność osłabienie i brak energii. Jeżeli bezsenność lub któraś inna z wymienionych dolegliwości wywoływana jest przez wahania poziomu hormonów, np. w związku z menopauzą, masaż Shiatsu poprzez ich wyrównanie wesprze proces leczenia także i w tym zakresie.

Masażowi Shiatsu daleko wprawdzie do klasycznego masażu sportowego, co nie oznacza, że osoby aktywne fizycznie powinny ignorować istnienie takiego zabiegu. Shiatsu doskonale sprawdza się podczas rekonwalescencji po przebytych kontuzjach czy urazach, wpływa na przyspieszenie procesu regeneracji organizmu.

Masaż Shiatsu – zdrowie to piękno

Efekty masażu relaksacyjnego Shiatsu, którego celem jest osiągnięcie harmonii i oczyszczenie punktów energetycznych w organizmie, widać również w wyglądzie zewnętrznym pacjentów. Uczucie odprężenia, rozluźnione mięśnie twarzy czy całego ciała oraz dotlenienie skóry przez masaż sprawiają, że po zabiegu będziesz czuć się i wyglądać lepiej.

Do niewątpliwych zalet omawianego masażu należy oczyszczenie organizmu z toksyn – w tym przypadku są nimi negatywne emocje, które kumulujemy w sobie i które obciążają punkty energetyczne w ludzkim ciele, powodując różne dolegliwości. Masaż Shiatsu uwalnia od tego napięcia, wzmacnia odporność, a także zwiększa sprawność intelektualną i pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji. Wygląda więc na to, że nadeszła pora na odrobinę tej japońskiej magii…

ZAREZERWUJ SWÓJ ZABIEG